Częstochowa - środa, 12 grudnia 2018.  

Zerknij do kilku działów z ofertami pracy: praca Jasło, praca Bolesławiec, praca Kietrz, praca Janów Lubelski, Sprawdź też aktualne oferty pracy w dziale: praca Stegna. Zapoznaj się koniecznie z ofertami pracy w okolicy naszego miasta Częstochowy: praca Bełchatów, praca Radomsko, praca Wieluń, praca Myszków, praca Lubliniec, praca Kłobuck. Najlepiej, gdy będziesz zaglądał tu codziennie.

O piękny wygląd dba teraz medycyna estetyczna, oferująca takie zabiegi jak botox, sculptra, peelingi czy mezoterapia.

Dane kontaktowe
Filmik

Jasna Góra - "Czuwa nad miastem"

ul. o. A. Kordeckiego 2
42-200 Częstochowa

Godz. otwarcia:
5.00 - 21.30 (otwarte)
21.30 - 5.00 (czuwanie nocne w Kaplicy Matki Bożej)

Kontakt:
034 3777 777 - Centrala (24h)
034 3653 888 - Jasnogórskie Centrum Informacji Turystycznej
fax (34) 365-67-28
e-mail: sanktuarium@jasnagora.pl
www.jasnagora.pl (strona Klasztoru)
www.jasnagora.com (Biuro prasowe)

 
Opis
Losowe fotki

Jasna Góra to zespół klasztorny zakonu Paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu o tej samej nazwie. Jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Zabudowa.

Budowle klasztoru i kościoła na Jasnej Górze powstały w różnym czasie. Najstarsze, bazylika, prezbiterium Kaplicy Cudownego Obrazu i zakrystia, w wieku XV, zaś najmłodsze w XX.

Zwiedzanie kompleksu budowli rozpoczyna się zwykle z placu Przyklasztornego, na którym znajduje się pomnik Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego.

Cztery bramy na Jasną Górę poprzedza okrągły placyk na lekkim podwyższeniu. W jego centralnej części znajduje się ułożony z kostki herb paulinów.

Bazylika.

Bazylika rangę bazyliki mniejszej posiada od 1906. Wcześniej stanowiła kościół pw. Krzyża Świętego i Nawiedzenia Matki Boskiej. Najstarszą jej częścią jest prezbiterium – pierwotny murowany kościół gotycki z XV wieku, później sukcesywnie powiększany. W obecnej formie istnieje od przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy po pożarze z 1690 została odbudowana jako trzynawowa bazylika w stylu barokowym.

Kaplica Cudownego Obrazu (Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej).

Kaplica znajduje się na północ od bazyliki, na wschód od dziedzińca gospodarczego – poprzedzona jest jednak własnym dziedzińcem.

W jej budowie wyróżnia się trzy części w zależności od daty powstania:

* pierwsza - prezbiterium, ufundowana przez Władysława Jagiełłę pochodzi z lat 1429-1450,
* druga - renesansowa z 1641-1644 r.
* trzecia (najmłodsza) z 1929-1933 r.

Na ścianie północnej, koło przejścia do części drugiej, znajduje się oszklona nisza zwierająca urnę z prochami obrońcy Jasnej Góry – ojca Augustyna Kordeckiego.

Cała kaplica zdobiona jest wiszącymi powiększonymi replikami odznaczeń i odznak wojennych (m.in. Virtuti Militari) oraz czterema witrażami, na każdej ścianie jeden.

Skarbiec.

W latach 1649-1653 wzniesiono nad zakrystią specjalne pomieszczenie pełniące funkcję skarbca. Jego obecny wystrój pochodzi z początku XX wieku. W skarbcu zgromadzone są dary zwane wotami, o różnym charakterze i wymowie. Obok eksponatów o wielkiej wartości artystycznej, jak monstrancje, kielichy, czy biżuteria, znajdują się inne, mające walor pamiątkowy i uczuciowy, zawierające cząstkę ludzkiego życia; cierpienia, radości, doznanych łask.

Pomimo wojen i ponad stuletniej niewoli narodowej większa część wotów zachowała się do czasów współczesnych. Na początku XVII wieku paulini założyli księgi inwentarzowe, do których wpisywane są, aż do czasów obecnych, wszystkie ofiarowane przedmioty. Tak więc już w II poł. XVII wieku skarbiec stał się muzeum artystycznych wyrobów złotniczych, tkackich, jubilerskich i płatnerskich.

Zaplecze hotelarskie.

Przy klasztorze działa hotel Dom Pielgrzyma (ponad 800 miejsc noclegowych) przyjmujący gości przez cały rok, a także Hale Noclegowe (700 miejsc) czynne od maja do października. Obie instytucje znajdują się bardzo blisko Jasnej Góry, przy ulicy St. Wyszyńskiego.

    

    

 
Dodatkowe informacje
Mapka dojazdu

Statystyki.

W 2005 roku Jasną Górę odwiedziło ok. 4,5 mln pielgrzymów i turystów z 74 krajów. W 253 pieszych pielgrzymkach uczestniczyły 165 624 osoby. W dniach śmierci i pogrzebu Jana Pawła II do sanktuarium przybyło ponad 300 tys. osób.

Dojazd komunikacją miejską:

- autobusem: 11, 18, 12 16, 19, 25, 26, 27, 29, 31, 32, 36, N3
- tramwajem: NIE.

O serwisie | Reklama | Współpraca | Prywatność i regulamin | Mapa serwisu | Kontakt           Copyrights © 2006-2018 Czewka
Hotel Częstochowa | namioty wędkarskie | woblery | parasole wędkarskie | torby wędkarskie | sprzęt wędkarski
nieruchomości Czempiń | nieruchomości Ćmielów | nieruchomości Gorzów Śląski | nieruchomości Węgrów | nieruchomości Boguszyce